id. Bélafi László †
Bélafi László gazdasági osztályvezetőként is úgy kezdte kóruspályafutását, ahogyan mi, kórustagok szinte mindannyian átéltük saját sorsukon keresztül. Volt egy jó barát, egy osztálytárs, tanárunk, rokonunk, aki meghívott bennünket énekelni a kórusba, vagy koncertre hallgatónak.Így történt ez Bélafi Lászlóval is, akit osztálytársa, az akkor már a kórusban énekelő Lechner Pál hívott meg az énekkar bemutatkozó koncertjére, amely 1957. május 9-én volt a mai Padányi Gimnázium dísztermében. Az élmény olyan mélyen megérintette Bélafi Lászlót, hogy 1957 szeptemberében az énekkar tagja lett. Bélafi László fiatal kórustagként részese volt annak az alapozó, építkező munkának, amely elvezetett oda, hogy az 1965 augusztusában, Olaszországban, Arezzóban, 3 kategóriában aranyérmet nyert kórus titkári feladatainak ellátására vállalkozzon. Itt ismételten kiemeljük azt, hogy ekkor indult a dr. Papp Sándor és Bélafi László csaknem két évtizedig tartó eredményes vezetői párosának működése. Bélafi László abban az időszakban volt a kórus titkára amikor - túlzás nélkül állítható- a kórus életét meghatározó külső és belső körülmények, adottságok szerencsésen ötvöződtek. A kiváló szakmai munka mellett ebben óriási érdemei voltak Bélafi Lászlónak. Emberi tulajdonságai, közvetlensége, humora mellett az is alapvető kérdés volt a számára, hogy titkári teendői mellett énekesi feladatait is nagy odaadással, remek énekléssel a legmagasabb szinten végezze. A kórus számára is minden módon igyekezett a megfelelő körülményeket biztosítani Közismerten remek humorával úgy tudta a feszültségeket (amelyek minden közösségben adódnak) kezelni, hogy az emberi kapcsolatok nem sérültek, de mindenki számára egyértelmű volt, hogy a közösségnek mindig úgy kell együtt munkálkodnia, hogy a kitűzött célok elérhetőek legyenek. Sikeresen segítette karnagyunk szakmai munkáját, a kórustagok pedig baráti légkörben érezhették magukat. Civil pályája során megszerzett tapasztalatával –az akkor sem könnyű gazdasági-pénzügyi körülmények között– remekül gazdálkodott az akkor is szerénynek mondható pénzügyi lehetőségekkel.
Utolsó, betegségben élt éveiben is megtartotta jó humorát, és zeneszeretetét. 2018. augusztusában búcsúztattuk, kisértük utolsó útjára az Alsóvárosi temetőben.
Csaby József Csaba
- tanár, karnagy, Kórusunk régi tagja és korábbi szólamvezetője Dunaföldváron született 1936-ban. Édesapja evangélikus lelkész, édesanyja tanítónő volt. 1957 óta él Veszprémben. Alapfokú iskoláinak befejeztével a pápai református főgimnáziumban kezdte gimnáziumi tanulmányait, majd az átszervezések miatt a Türr István nevét viselő ottani állami gimnáziumban érettségizett 1954-ben. Utána a Szegedi Pedagógiai Főiskolán tanult, ahol 1957-ben történelem—ének—karvezetés szakon szerzett diplomát. Szakképzettségét 1965-ben felsőfokú karvezetői végzettséggel egészítette ki. Egész életét a nevelésügy és a zene tölti ki. Családi örökség is ez, nagyatyja, atyja, édesanyja, nagybátyjai jó hangú és jó hallású kántortanítók, tanárok voltak. Édesapja szerettette meg vele az egyházi éneklést. Későbbi tanárai közül szeretettel emlékezik Borsányi Gáborra, Erdős Jánosra, Faludy Bélára, Gárdonyi Zoltánra, Párkai Istvánra. Mint frissdiplomás került Veszprémbe; a Dózsa György Általános Iskolába, melynek énektanára és kórusvezetője volt 1957-től egészen 1997-ig. 1969-ben megalapította és 1985-ig vezette a Közgazdasági Szakközépiskola Leánykarát. Kórusaival fényes sikereket ért el, amit rádiószereplések, hanglemezfelvételek, külföldi fellépések, díjak és oklevelek sora tanúsít. Figyelmet érdemel, hogy diákénekesei közül a legjobbak Kórusunkban folytatták dalos pályájukat. Tevékenysége megyénk más városaira is kiterjedt. 1961-ben megalapította és 8 évadon át vezényelte Ajka Város Vegyeskarát, közben a balatonfüredi városi vegyeskar vezetésében is részt vállalt Zámbó István mellett. A zenei élet szervezésében megyei szinten is szolgált. 1961-től 1990-ig a Megyei Karnagyi Klubnak, ill. 1978-tól a Kórusok Országos Tanácsának Veszprém megyei vezetője, majd az Országos Ifjúsági Bizottságnak a tagja. 1979-től 2004-ig a Megyei Pedagógiai Intézet kebelében a Veszprém megyei iskolai kórusok szakfelügyelője. 1995-től országos ének-zenei karvezetés-szakértő. 1992-től a Veszprémi Evangélikus Egyház presbitere. Veszprém Város Vegyeskara képzetes kapuján 1957. szeptember 2-án lépett be Zámbó István karnagy hívására, akinek mindvégig biztos és állandó szakmai támasza volt. 1959-től 1984-ig a Basszus szólamvezetője, 1961-től 1972-ig a Kórus helyettes karnagya, 1964—’65-ben titkára is. Tagságát nem szüneteltette, ma is énekel. A belépte óta eltelt több mint fél évszázad alatt aktív részese a Kórus életének, munkájának, minden zenei sikerének és közösségi élményének, a művészeti előrehaladásnak és a közművelődési megmozdulásoknak. Tapasztalataival, szólamvezetői munkájával, szívósságával, példaadó önzetlenségével pótolhatatlan szolgálatot tett a Kórusnak; hosszú, értékes és mindig megbízható munkájával alapvetően hozzájárult a Kórus teljesítményéhez, európai hírnevének kivívásához és megőrzéséhez.
Géring Györgyné - Marika néni
Kiss Mária néven 1960-ban főbérlője és munkatársai biztatására kereste fel a városi vegyeskart, ahol hamarosan teljes jogú tag lett. Az aktív kórusba járást mindössze akkor szüneteltette mikor gyermekei megszülettek. Amint a lehetőségek adottak voltak, újra rendszeresen járni kezdett a próbákra. Ekkor Katona Tibor volt a karmester. Ez a lelkesedés azóta is töretlen. Hogy a kihagyott 14 év sem telt el hiába, az is mutatja, hogy mindkét lánya a kórus tagja volt, ki hosszabb, ki rövidebb ideig. 2003-ban karnagyunk őt kérte fel a kottatárosi teendők ellátására. Ez mindkét fél számára egy hasznos és fontos együttműködéssé vált. A kottatár ma példás rendben működik, elkészült a teljes leltár és a pontos nyilvántartás. Nincs olyan kórustag, aki ne tudná, kihez kell fordulni kották ügyében. Természetesen egy ekkora állománnyal a munka soha nem ér véget. Kottákat mindig kell kiadni és beszedni, adminisztrálni, nyilvántartást vezetni, Marika néni ezt a munkát szívesen és lelkiismeretesen végezte nagy örömünkre. Ma (2000 óta) otthonában tölti az idejét, de még most 80 fölött is gondolataiban, kézimunkáiban mindig ott van a kórus, az Ő kórusa.