A Dalvölgy Veszprém 2023 - „az Éneklő Magyarország Ünnepe” Veszprém Város Vegyeskara rendezvénye, amely a Kárpát-medencei magyar és hazai kórusoknak teremt egyedülálló találkozási lehetőséget, kiegészítve karnagyi kurzussal, kortárs művek ősbemutatójával. A nyilvános koncertek mellett az országos érdekvédelmi szervezetek bevonásával szervezett műhelymunkák lehetőséget biztosítanak a szakmai párbeszédre, a közösségi kapcsolatok elmélyítésére is. A központi veszprémi események mellett a Nemzeti Összetartozás Napján, az EKF régió településein felhangzó koncertek a művészeti élményen túl a nemzeti identitást is reprezentálva különleges élményt jelentenek résztvevőnek és közönségnek egyaránt.
Az események részletes programja:
Veszprém Város Vegyeskara 1956 szeptember 25-én alakult, Zámbó István vezetésével. Évtizedek óta az ország egyik vezető nagyvegyeskara, Magyarországon és külföldön a magyar kóruszene elhivatott, avatott tolmácsolójaként tartják számon.
A kórus élete, működése a kezdetektől szorosan összefonódott Veszprém zenei életével, amelynek szerves része, alakítója. A hagyományos Requiem- és Karácsonyi koncertek mellett sok évtizede nemzetközi kórusesemények házigazdája: a már említett Europa Cantat Nemzetközi Éneklő Heteken túl, az 1990-es években Amerikai-Magyar Kórusnapok, majd a Millennium évétől a Vivace Nemzetközi Kórusfesztivál eseményei vonzottak Veszprémbe dalosokat az egész világból.
Kitüntetései közül kiemelkedik a szaktárca Csokonai Vitéz Mihály Közösségi Díja, amelyet 2003-ban, az amatőr énekkarok közül elsőként vehettek át.
A Pro Urbe Veszprém és Gizella-díjas vegyeskar 1997-től egyesületi formában, Veszprém Megyei Jogú Város támogatásával, a város kiemelt művészeti együtteseként működik, nagy gondot fordítva a jövendő generációk zenei nevelésére is. A kórusegyesület minden tagja aktívan bekapcsolódott az Európai Kulturális Főváros 2023-as programjainak tervezésébe, előkészítésébe, lebonyolításába. Terveket készített az UNESCO által adományozott „Zene kreatív városa” cím méltó beteljesítésére, hogy Veszprém polgárai az újszülöttől a szépkorúakig aktívan tudjanak élni a muzsika erejével, mert, ahogy Kodály mondta: „A zene mindenkié!” Ennek jegyében immár négy éneklő-muzsikáló közösséget számlál a Kóruscsalád: a 2002-ben alakult ifjúsági Vokált (lásd: link ), az autentikus népdaléneklés híveit 2016 óta tömörítő Dúdoló Népzenei Műhelyt (lásd: link ) és a 2019-es Senior kórust (lásd: link ) Itt az idősebbek dalolhatnak tovább, az Oratórium- és Koncertkórustól való búcsúzásuk után.
Az együttes tevékenységét a kórusmuzsika igényes interpretálása, az ifjúsági korosztály bevonása, a nemzetközi kapcsolatok építése, a zenei ismeretterjesztés, Veszprém város és a régió zenei életében való részvétel határozza meg. Veszprém legrégebbi művelődő közössége.
1967 óta van jelen az Europa Cantat nemzetközi kórusszövetség rendezvényein, 2018-ban saját fesztivált indított útjára, a Magyar Kórusok Találkozóját. Részt vesz területi szakmai munkában, koordinációban, rendezvények szervezésében. Csokonai Vitéz Mihály Közösségi Díjas, valamint megyei Príma díjas, Pro Urbe Veszprém és Gizella –díjas. Ifjúsági együttest, népzenei csoportot is működtet, kötetlen formát kínál az idősebb korosztálynak is. A kóruscsalád létszáma jelenleg kb. 140 fő.Művészeti vezetője Erdélyi Ágnes Artisjus és Kóta-díjas karnagy, munkáját korrepetítor, kórustitkár segíti. A közösségi munkát társadalmi vezetőség koordinálja.
A program a Kárpát-medencei magyar és a hazai amatőr kórusoknak teremt szakmai és közösségi találkozási lehetőséget, a nagyközönségnek pedig egyedülálló koncertélményeket. A közönség számára is nyitott, tematikus műhelykoncerteket olyan szakmai újítások alapozzák meg, amelyek hosszú távon járulnak hozzá a kórusmuzsika közvetítésének kreatív megújításához, a közösségi élmények megerősítéséhez.
Hasonló eseményre hosszú ideje nem volt példa a veszprémi és a hazai kóruséletben. A kórusok, mint művelődő közösségek, a zeneirodalom népszerűsítése, művelése, átörökítése mellett településeik fontos identitásépítő szereplői is.
A fesztivál fellépési lehetőségeket nyújt, szakmai találkozóknak ad otthont, új nemzeti kottáskönyv megjelenését biztosítja, kortárs zeneszerzők műveivel bővíti a kórusirodalmat, karnagyi kurzuson keresi a kreatív megoldásokat korunk kulturális és közösségi kihívásokra.
Meghívásos pályázat kortárs kórusművekre, átiratokra.
Ősbemutatók az összkarok repertoárjában:
1. „Nem csak búslakodó!” – magyar népdalok régi és új köntösben
Bemutató: Szirtes Edina Mókus: Nem csak búslakodó!
2. „Eleinkkel jót tett Isten” – régizene a magyarság évszázadaiból
Bemutató: Virágh László – Sárközi Máté: Ének az katonákról
3. „Száll a felhő” – gyermekkarok színes világa
Bemutató: Bánó Tamás Barnabás – Petőfi Sándor: Száll a felhő
4. „Énekeljetek az Úrnak” – magyar ökumenikus egyházzene
Bemutató: Horváth Márton Levente: Confirma hoc, Deus
5. „A régi, égi Balaton” – magyar vokális könnyűzene
Bemutató: Másik János – Cseh Tamás: A hatvanas évek
6. „Almafa álma” – nőikarok magyar költők verseire
Bemutató: Tóth Péter – Mechler Anna: Almafa álma
7. „Lépnél egyet előre, lépnék egyet hátra” – Petőfi 200 - vegyeskarok magyar költők verseire
Bemutató: Kecskés D. Balázs – Petőfi Sándor: Te a tavaszt szereted
8. „Tu es Petrus” – magyar oratórium részletek
Bemutató: Balogh Máté: Negatio Petri
A műhelyek anyagainak kottagyűjteménye és Daloskönyv összeállítása
1. Magyar Kórusok Találkozója - 2023. június 1.-4.
A Kárpát-medence és nyugati szórvány magyar kórusainak találkozóhja
2. Karnagyi kurzus - 2023. június 1- 3.
A résztvevő kórusok karnagyai és egyéni jelentkezők számára szervezett kurzus
3. Dalvölgy Veszprém 2023 - Az éneklő Magyarország ünnepe - 2023.június 3.
Műhelymunkákban előkészített tematikus összkarok fellépése neves karnagyokkal, Kárpát-medencei és hazai résztvevőkkel, közös ének
4. Koncertek a Nemzeti Összetartozás Napján az EKF régióban -2023.június 4.
Legfrisebb hírek a Facebook-on
Örömmel adjuk hírül, hogy az Éneklő Magyarország Ünnepén több mint 60 kórus, több mint 1.200 fellépője fog részt venni!
Szeretettel várunk Mindenkit Európa Kulturális Fővárosába, Veszprémbe, a Dalvölgybe, 2023. június 1-4-ig!
Letöltehtő repertoár:
Rendező, házigazda: Veszprém Város Vegyeskara Egyesület
Szakmai partner: KÓTA - Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége
Művészeti vezető: Erdélyi Ágnes karnagy
Művészeti Bizottság:
Elnök: Erdélyi Ágnes karnagy
Tagok:
Vikman Pál karnagy, a Veszprém –Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa zenei referense
Mindszenty Zsuzsánna karnagy, a KÓTA társelnöke
Hraschek Katalin karnagy, a KÓTA Ifjúsági Énekkari és Zenepedagógiai Szakbizottsága elnöke
Bánó Tamás Barnabás zeneszerző, karnagy – a zeneszerzői pályázat asszisztense
Programigazgató: Horváth Viola kulturális menedzser
Email: info@dalvolgy.hu
Telefon: +36 70 455 4103 (Horváth Viola programigazgató)
Levelezési cím: Veszprém Város Vegyeskara Egyesület, 8200 Veszprém, Brusznyai u. 2.