
A Madéfalvi Schola 2013-ban alakult Ványolós András és Ványolós Orsolya zenetanárok vezetésével. Tagjai madéfalvi és szomszéd településekbeli lelkes, daloskedvű gyermekek.
A Madéfalvi Schola 2013-ban alakult Ványolós András és Ványolós Orsolya zenetanárok vezetésével. Tagjai madéfalvi és szomszéd településekbeli lelkes, daloskedvű gyermekek. Részt vettek schola-találkozókon, megfordultak Budapesten, Marosvásárhelyen, Marosszentgyörgyön, Gyulafehérváron, Déván, Brassóban, Sepsiszentgyörgyön.
Az együttes több mint 10 éve gyakorolja és műveli a gregorián éneket, időközben bebizonyosodott, hogy ez a stílus nagyon alkalmas az énekhang fejlesztésére és a hit elmélyítésére. A Kodály által megfogalmazott alapelv, miszerint az ifjúság nevelésében az egyetemes érték kell legyen a mérce, igazolva látszik azáltal, hogy a gyermekek sajátjuknak érzik és szeretik ezt a bonyolult zenei nyelvezetet.
![]() |
Ványolós András 1978-ban született Gyergyószentmiklóson. Tanulmányait a Salamon Ernő Elméleti Líceumban kezdte szülővárosában, majd a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémián folytatta zenepedagógia szakon. Érdeklődése az egyházzene felé irányult, majd aktív tagja lett a kolozsvári reneszánsztánc-mozgalomnak is. Egyetemi évei alatt és után Kirkósa Júlia operaénekesnőtől tanult énektechnikát. Számos európai országban vett részt mesterkurzusokon: gregorián éneket tanult Pannonhalmán, Egerben, Kolozsváron; magánéneket az ausztriai Krieglachban, Bukarestben, a norvégiai Trondheimban; reneszánsz és barokk táncokat Bukarestben, Kolozsváron, Csíkszeredában és Trondheimban. Énekelt a Schola Gregoriana Monostorinensis és az Állami Magyar Opera kórusában Kolozsváron, vezette a Kálvin Scholát, amellyel az Erdélyben kiadott Öreg Graduál magyar gregorián tételeit adták elő. |
Jelenleg a Lux Aurumque kamarakórus mellett a Madéfalvi Dalkör, a Madéfalvi Schola és a csíkborzsovai férfikórus vezetője. 2013-ban a Romániai Dalszövetség Jagamas János karvezetői díjjal tüntette ki.